روش تدریس

روش‌های تدریس مناسب برای پایۀ سوم ابتدایی


در پایۀ سوم ابتدایی انواع روش‌های تدریس نظیر بحث گروهی، نمایش، گردش علمی، بارش فکری، گروه‌بندی دانش‌آموزان، روش تدریس پیش سازمان دهنده، روشن سازی طرز تلقی، روش فعال ذهنی و… بسیار کارآمد هستند.


نکات مهمی که هر معلمی در روش تدریس سوم ابتدایی باید در نظر بگیرد

اگر به عنوان معلم خصوصی پایه سوم ابتدایی فعالیت می‌کنید و یا معلم پایۀ سوم آموزش و پرورش هستید، پیشنهاد می‌کنیم این موارد را در تدریس به دانش‌آموزان این پایه در نظر بگیرید.

1-با توجه به بازۀ کوتاه تمرکز دانش‌آموزان پایۀ سوم، سعی کرده زمان‌های تدریس و همینطور تکالیف را به گونه‌ای تنظیم کنید که متناسب با این بازه باشد. در حین تدریس، فرصت‌های کافی برای استراحت و بازی برای آن‌ها فراهم کنید.
2-با توجه به علاقۀ آن‌ها به کارهای گروهی، قوانین انجام فعالیت‌های گروهی، نحوۀ ارتباط برقرار کردن با اعضای گروه، نحوۀ صحبت کردن در جمع و غیره را به آن‌ها آموزش دهید.
3-برای آموزش ریاضی و علوم تجربی پایۀ سوم از کارهای دستی، فعالیت‌های عملی و ابزارهای مناسب استفاده کنید تا دانش‌آموزان با این موضوعات به صورت مفهومی‌تر آشنا شوند.
4-تکالیف و مسائل را به بخش‌های کوچکتر تقسیم کنید تا دانش‌آموزان توانایی درک و مدیریت هر بخش را به صورت جداگانه داشته باشند.
5-برای داشتن دست خط زیبا در این پایه، بیشتر روی پروژه‌ها، کاغذ دیواری و کارهای خاص تاکید داشته باشید اما از آن‌ها انتظار نداشته که تکالیف هر روز خود را با دست خطی زیبا بنویسند.
6-برای پاسخ به سوالات یا شکایاتی که در رابطه با عدالت و بی عدالتی مطرح می‌کنند آمادگی داشته باشید.
7-از روش‌های تدریس مختلفی که در دوران ابتدایی وجود دارد، استفاده کنید.
حال در ادامه به بررسی روش تدریس و کتاب راهنمای معلم سوم ابتدایی در دروس اصلی ریاضی، فارسی، علوم، می‌پردازیم. لطفا تا پایان مطلب همراه ما باشید.


صفحه بعد صفحه قبل